Haber

Mısır ordusu Kızıldeniz’de “uluslararası görev” üstleniyor

Mısır ordusu, donanmanın ilk kez Müşterek Görev Kuvveti 153’ün komutasını almasının ardından Kızıldeniz’de Babü’l-Mendep Boğazı ve Aden Körfezi dahil olmak üzere yeni devletler arası görevler üstlendiğini duyurdu.

Mısır Ordu Sözcüsü Albay Garib Abdulhafiz yaptığı yazılı açıklamada, Mısır Deniz Kuvvetlerinin bölgesel güvenlik ve istikrarı artırma ve tehditlere karşı koyma amaçlı en değerli müşterek mekanizmalardan biri olan “Müşterek Görev Gücü 153″ün komutasını ilk kez devraldığını bildirdi.

Bu misyonun, bölgenin güvenlik ve istikrarına yönelik tehditlere karşı ABD ve dost ülkelerle işbirliği çerçevesinde yürütüldüğüne işaret eden Abdulhafiz, “Suriye’de başta terör ve kaçakçılık olmak üzere yasa dışı faaliyetlerle mücadele etmek. Kızıldeniz, Babü’l Mendeb Boğazı ve Aden Körfezi bölgelerine yapacağız” dedi.

Ordu sözcüsü, görevi devralan kişi hakkında herhangi bir bilgi vermezken, teslim töreni veya görev süresi hakkında bilgi paylaşmadı.

Amerika Birleşik Devletleri, 150,151 ve 152 görev kuvvetlerinin ardından Birleşik Donanma’ya (CMF) katılan dördüncü kuvvet olarak Nisan 2022’de Müşterek Hizmet Gücü 153’ün kurulduğunu duyurdu.

Çok uluslu bir askeri ittifak olan CMF’nin 34 üyesi arasında, ittifaka Nisan 2021’de katılan Mısır da bulunuyor. Söz konusu kuvvetlerin gemileri, özellikle küresel nakliye hatlarında güvenlik ve istikrarın artırılmasına katkı sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu