Ekonomi

Galata Köprüsü’nde yenileme çalışması başlıyor: 40 gün sürecek

İBB’den yapılan açıklamaya göre, çalışmalar kapsamında Galata Köprüsü’nde birinci etapta Karaköy-Eminönü yönü, ikinci etapta Eminönü-Karaköy istikameti trafiğe kapatılacak, trafik akışı duracak. alternatif güzergâhlar sağlanacaktır. İlk etap 13 Ağustos Pazar günü saat 00:00’da başlayacak ve 20 gün sürecek. Bu süreçte Karaköy’den Eminönü istikametine gidecek araçlar Karaköy’den Tersane Caddesi’ne yönlendirilecek. Böylece Atatürk Köprüsü’nü takiben Unkapanı Kavşağı ve Ragıp Gümüşpala Caddesi üzerinden Eminönü’ne ulaşım sağlanacaktır.

Ardından 20 gün sürecek ikinci etap kapsamında Eminönü’nden Karaköy’e gidecek araçlar Eminönü’nden Ragıp Gümüşpala Caddesi’ne yönlendirilecek. Unkapanı Kavşağı’nın ardından Atatürk Köprüsü ve Tersane Caddesi üzerinden Karaköy’e ulaşım sağlanacak.

Bölge esnafına kapanış işleminden 1 gün önce bildirim ile bilgi verilecektir. Tramvay seferlerinin etkilenmeyeceği çalışmalarda belirlenen kesintili güzergahlarda otobüs seferleri yapılacak.

Depreme dayanıklılık artırılacak

Fen İşleri Daire Başkanlığı, 1994 yılında inşa edilen 490 metre uzunluğunda ve 42 metre genişliğinde, 3×2 şeritli yol ve tramvay hattı bulunan Galata Köprüsü’nde ortak yenileme ve asfalt yenileme çalışmalarını yürütecek.

Planlanan çalışmalar ile yapısal ömrünü tamamlamış köprüdeki hasarlı genleşme derzlerinin onarım ve yenileme çalışmaları yapılacaktır.

Köprünün açılır kapanır çelik tabliyelerinde geçmişte yapılan asfalt onarımlarının kantar sistemine (açılır-kapanır sistem) çok fazla ağırlık verdiğinin belirlendiği köprüde, hem açılır kapanır çelik tabliyelerdeki gereksiz ağırlıklar kaldırılacak hem de Trinidad çelik köprü tabliyesine uygun ve güneşte erimeyen asfalt üretilecek.

Çalışmalarda, yıllar içinde teknik ömrünü tamamlayan köprüyü deniz ve yağmur sularına karşı koruyan mevcut yalıtım tabakası kaldırılarak yenilenecek. Bu çalışmalarla Yeni Galata Köprüsü’nün teknik ve işletme ömrünün uzatılması ve olası sarsıntılara karşı direncinin arttırılması amaçlanıyor.

haberhanak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu